WINNERS OF THE 32nd ANNUAL FLiCKERFEST AWARDS ANNOUNCED
After a highly successful 10 day festival at Bondi, the 32nd annual FLiCKERFEST International and Australian awards were announced this evening at a star-studded ceremony at Bondi Pavilion, Bondi Beach.
Attended by celebrated guests from the Australian film industry, filmmakers and jury, and yours truly Sydney Scoop, the Closing Night ceremony honoured the esteemed entrants in this year’s competition and FLiCKERFEST’s Academy® Qualifying Awards, including Flickerfest Award for Best International Short Film, Yoram Gross Award for Best International Animation, Panasonic LUMIX Award for Best Australian Short Film & Flickerfest Award for Best Documentary.
The Flickerfest Short Film Awards continue to cement the festival's global position as a leading International Short film festival on the world stage. Following the ceremony, a selection of award-winning films screened before the Closing Night Party took place. Flickerfest will now hit the road on a 48 venue national tour to all states and territories across Australia.
DRUMROLL and the winners are...
INTERNATIONAL COMPETITION AWARD WINNERS
Flickerfest Award for Best International Short Film (Academy® Qualifying)
Born to Cry (France)
Writer/Director: Léo Grandperret | Producer: Eloi Nourry
Yoram Gross Award for Best International Animated Short Film (Academy® Qualifying)
Pina (Belgium/ France)
Director: Jérémy Depuydt, Gieseppe Accardo | Producer: Lucas Tothe, Maxime Feyers, François-Xavier Willems
EU In Australia Award for Best EU Short Film
Sami’s Fugue (France)
Writer/Director: Vincent Tricon | Producer: Said Hamich, Sophie Penson
Special Jury Prize
48 Hours (Iran)
Writer/Director/Producer: Azadeh Moussavi
RAINBOW LGBTQI COMPETITION AWARD WINNERS
Azure Productions Award for Best Rainbow Short
Starf#ckers (USA)
Writer/Director: Antonio Marziale | Producer: Eli Raskin
EU In Australia Award for Best EU Rainbow Short Film
Warsha (France/ Lebanon)
Writer/Director: Dania Bdeir | Producer: Coralie Dias
Special Mention: for Rainbow Short
Heartbeat (Switzerland)
Writer/Director/Producer: Michèle Fury
INTERNATIONAL DOCUMENTARY COMPETITION AWARD WINNERS
Flickerfest Award for Best Documentary Short Film (Academy® Qualifying)
Long Line of Ladies (USA)
Directors: Rayka Zehtabchi, Shaandiin Tome | Producers: Sam A. Davis, Dana Kurth, Garret K Schiff, Pimm Tripp-Allen, Rayka Zehtabchi
Special Mention: for Documentary Short
Away (Hungary/ Portugal/ Belgium)
Writer/Director/Producer: Ruslan Fedotow
AUSTRALIAN COMPETITION AWARD WINNERS
Panasonic LUMIX Award for Best Australian Short Film (Academy® Qualifying)
Katele (Mudskipper)
Writer: Walter Waia | Writer/Director: John Harvey | Producer: Gillian Moody
Spectrum Films Award for Best Direction in an Australian Short Film
Director: Vee Shi for Jia
Yoram Gross Award for Best Australian Animated Short Film
Teacups
Writer/Director: Alec Green, Finbar Watson | Producer: Alec Green, Finbar Watson, Alan Holly
AFTRS Award for Best Screenplay in an Australian Short Film
Sushi Noh
Writer/ Director/ Producer: Jayden Rathsam Hua | Producer: Philippa Silva
Rebel8 Award for Outstanding Emerging Female Director In honour of Samantha Rebillet
Director: Alies Sluiter for MYTH
John Barry Award for Best Cinematography in an Australian Short Film
Cinematographer: Victor Ng for BLVCK GOLD
Avid Award for Best Editing in an Australian Short Film
Editor: James A. Thomas for Lucky Peach
Avid Award for Best Original Music in an Australian Short Film
Composer: James Mountain for Mud Crab
Special Mentions: for Australian Short Film
boy/beast
Writer/ Director: Andrew Shaw | Producer: Anna Davis
Bangay Lore
Writer: Jahvis Loveday | Director/Producer: Jahvis Loveday, Kiahma O’Donocan
SAE FLICKERUP YOUTH COMPETITION AWARD WINNERS
SAE Creative Media Institute FlickerUp Award for Best Youth Short Film:
The Trials and Tribulations Of Being Jordan
Director/ Writer / Producer: Will Calleja
Special Mention for SAE Creative Media Institute FlickerUp Award for Best Youth Short Film:
Xenos
Director/ Writer / Producer. Koko Crozier & Lily Lunder
Yoram Gross FlickerUp Award for Best Youth Animated Film:
Garden Thief
Director Year 7 Doveton High
Avid FlickerUp Award for Best Editing in A Youth Short Film:
Thief Vs Thief
Director/ Writer / Producer: Elodie Kliendienst
PS Organic FlickerUp Jury Award for Youth Short Film:
Medusa
Director: Karina Cheung